קהילה  מבוגרת בגני אביב
לפני חמש שנים התחילה עמותת "גשר חינוכי" לבנות קהילה בגני אביב. ההתחלה הייתה קשה, כי על פי רוב מתגוררות בשכונה משפחות עולות מחבר העמים לשעבר, בעלות מעמד סוציו-אקונומי בינוני-נמוך.

 תושבים אלה מתמודדים עם קשיים יום-יומיים רבים ולא תמיד פנויים לחשוב או לעשות משהו נוסף למען אחרים. האנשים הראשונים שהגיבו לפנייה של העמותה לפעול למען שיפור חיי הקהילה בשכונה היו אנשים מבוגרים עם לב רחב, אשר רצו לתרום ולעזור לאחרים. ככה התחיל גיבוש הקהילה.

למעלה מ-50 תושבים מתנדבים כיום בעמותת "גשר חינוכי". רובם אנשים מבוגרים בני 60-70 , צעירים ברוחם, הרוצים לשפר את חייהם בשכונה.

במשך שנים, ברחוב אהרון לובלין בין הבתים, היה שטח נטוש. שטח זה שימש לרוב מקלט לבני נוער, או מקום מפגש לאנשים שנוהגים לשתות אלכוהול, או מקום בו כלבים עשו את צרכיהם והפריעו לתושבים המתגוררים בסביבה. יום אחד, הרגישו כמה מהמתנדבים שלנו כי הגיעו מים עד נפש, והם החליטו לקום ולהפוך את המקום הנטוש הזה לגן קהילתי.

 הם שתלו פרחים ועצים, ובמו ידיהם יצרו ספסלים ושולחנות מריהוט שנזרק. כל יום הם באים ומטפלים בגינה שלהם וכל זה בהתנדבות ועם רצון רב לשפר את הסביבה בה אנו חיים. מקום נטוש הפך לגן בו נפגשים אנשים מבוגרים לשיחה, וילדים עם הוריהם משחקים ונהנים מירוק ופריחה.

אבל המתנדבים לא הסתפקו בזאת אלא הם ממשיכים לשפר את איכות הסביבה שלנו, ועכשיו נבנה גן קהילתי נוסף בחצר של טיפת חלב, בו המתנדבים שותלים פרחים ועצים ומטפחים את המקום כדי שתושבי השכונה יוכלו להנות ממנו.

בנוסף, המתנדבים מפעילים חוגים לילדים (חוג אומנות ויצירה), עוזרים לתלמידים בהכנת שיעורי בית, ועוזרים למשפחות עולים חדשים במפגש שלהם עם גורמים בירוקרטיים.

 הם מפעילים חוגים עבור אנשים מבוגרים: חוג בישול, חוג יצירה, חוג התעמלות. כהוקרה לעבודתם הנאמנה של המתנדבים, נותנת להם עמותת "גשר חינוכי" אולפן לעברית בחינם, וכן מממנת את ההוצאות של החוגים והפעילויות שהמתנדבים עושים.

 כמו כן, המתנדבים מארגנים טיולים וחוגגים חגים ביחד. בעזרת העמותה וההתנדבות שלהם גם המתנדבים יוצאים נשכרים. הם פוגשים אנשים חדשים ורוכשים חברים, והם מבלים את זמנם בעשייה חשובה.

וכל זה עם חיוך, והוקרת תודה על כך שנותנים להם אפשרות לתרום ולהיות משמעותיים הן אחרי הפרישה שלהם מעבודה, והן במדינה בה הם לא תמיד משתלבים ולא תמיד מקבלים את המקום לו הם ראויים.

כל מי שאכפת לו מהמקום בו הוא חי ורוצה לשפר את איכות הסביבה, וכן להשפיע על חייו, חיי ילדיו ונכדיו מוזמן לקחת חלק בעשייה החברתית ולהתנדב בעמותת "גשר חינוכי".הצטרפו גם אתם !!

  איך את חופרת מצחיק, כאילו ילדה קטנה!" אמר הזקן.
"תלמד איך נכון לחפור!" אני עונה. ככה התחילה ההכרות שלי עם איש זקן אחד, ואחר כך עם אשתו ונכדיו.

כפי שקורה פעמים רבות, אנשים חיים בבניין רב קומות, אך לא מכירים ולא יודעים מי חי מעבר לקיר ושותה תה עם עוגיות... אבל ברגע שנוצר עניין משותף, כולם מתקרבים ומתיידדים אחד עם השני.

במשך שנים, ברחוב אהרון לובלין, בין הבתים, היה שטח נטוש. שטח זה שימש לרוב מקלט לבני נוער, או מקום מפגש לאנשים שנוהגים לשתות אלכוהול, או מקום בו כלבים עשו את צרכיהם והפריעו לתושבים המתגוררים בסביבה. יום אחד הרגישו התושבים כי הגיעו מים עד נפש והם החליטו לקום ולפעול ולעשות גן קהילתי ממקום נטוש זה.

בקיץ, החל משעה שש בבוקר, אנשים כבר עובדים בגינה, ובערב הגינה הקהילתית מתמלאת באנשים. חלקם גרים בקצה השני של גני אביב אך מגיעים לגינה ירוקה זו הן לעבוד והן לנוח.

אני גרה קרוב לגינה ויחד עם בתי אני מקדישה הרבה זמן לבלות בה. אני מכירה אישית את כל המתנדבים שעובדים בה, ואומרת שלום לכולם, וכמובן לאלו שמשקיעים בגינה ודואגים לה הכי הרבה, אלו הם לנה ואפרים.

על פי רוב, האנשים שבזכותם הגינה פורחת, מבוגרים ממני בשלושים-ארבעים שנה, והם מתנדבים בעמותת "גשר חינוכי". אני מאוד מעריכה את עבודתם, מוקסמת מההשקעה העצומה שלהם ומבינה שאנחנו, הדור הצעיר, לא מגיעים לרמה שלהם. אין לנו אותו רצון ונכונות שיש להם להשקיע מזמננו ומכוחנו למען הקהילה והחברה.

"אנחנו לא רק שותלים עצים ופרחים!" אומרת אחת מהמתנדבות בעמותת "גשר חינוכי", מאיה שמה. "יש לנו ספרייה שנבנתה על ידי המתנדבים, אנחנו מעבירים חוג התעמלות וחוג בישול. אנחנו גם עוזרים לוטרנים, וכן עוזרים לחולים, מבקרים אותם בבית חולים ובבית, וקונים עבורם תרופות."

מלבד זאת, המתנדבים נפגשים פעם בשבוע באולפן. יש לציין כי זו השנה השנייה בה עמותת "גשר חינוכי" מעבירה שיעורי עברית למתנדבים בחינם.

"זאת הכרת התודה הכי צנועה שלנו למתנדבים". – אומרת מנכ"לית עמותת "גשר חינוכי" ד"ר רחל שפירו.

לדבריה, לפני חמש שנים, כאשר נוסדה העמותה, המטרה הראשונית שלה הייתה שילוב. המייסדים של העמותה הציבו לעצמם את החזון ליצור קהילה חזקה, לבנות דיאלוג בין עולים חדשים לצברים, וכן לחזק את הקשרים הבין-דוריים.

כיום, מתנדבים בעמותת "גשר חינוכי" למעלה מ- 50 תושבים בכל הגילאים. לאחר שנה של השקעה רבה הצליחה העמותה לבנות גם קהילה צעירה. לפני שנה וחצי נפתח בגני אביב מועדון אמהות צעירות - "אימוציקה". לפני חצי שנה, ביוזמת אמהות אלו, נפתחה משחקיה, בה הורים מבלים יחד עם ילדיהם. אמהות לילדים שמגיעות למשחקיה בעצמן מתכננות ומעבירות פעילויות, בונות צעצועים, מציירות, ועוד. המשחקיה פועלת בטיפת חלב ובמעון שקד.

אם גם לכם יש רצון לעשות משהו למען גני אביב, הצטרפו גם אתם !!! חברי עמותת "גשר חינכוי" ישמחו לקלוט מתנדבים חדשים.


"גשר חינוכי"‬- עמותה ארצית להעצמת הילד, המשפחה והקהילה ;רח' ארבע עונות 7 לוד | טל' 054-7703297 | פקס: 153-8-9201157  gesher.rachel@gmail.com